Урок № 7
Поняття про художній,
науковий, розмовний, офіційно-діловий та публіцистичний стилі мовлення
(повторення і поглиблення)
Мета: поглибити знання учнів про стилі мовлення; навчити розрізняти тексти
художнього, наукового, розмовного, офіційно-ділового та публіцистичного стилів;
розвивати вміння працювати над текстами; формувати вміння складати тексти
різних стилів у діалогічній та монологічній формах; виховувати дбайливе
ставлення до навколишнього середовища.
Тип уроку: повторення з елементами поглиблення.
ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент
ІІ. Повідомлення теми і мети уроку. Мотивація
навчальної діяльності.
ІІІ. Актуалізація опорних знань
Складіть варіанти розмови: з учителем – під час уроку математики; вдома –
зі своїми батьками.
Зробіть висновки: чи однаковим буде ваше мовлення; чи залежить воно від
умов спілкування та адресата?
Які вам відомі умови спілкування? (Офіційні, неофіційні).
Слово вчителя
Відповідно до умов спілкування люди
вживають різні мовні засоби, використовують різні стилі мовлення.
IV. Сприйняття й засвоєння
навчального матеріалу
Робота над текстом
Прочитайте висловлювання, визначте
його тему, стиль. Які стилі мовлення ви ще знаєте?
Сосна
Жодна рослина не може змагатися з
представниками родини соснових в освоєнні території. Соснові невибагливі. Вони
є лісо утворювачами. Деякі види їх можна зустріти високо в горах.
Сосна – вічнозелене дерево, до 35 м . заввишки. Має
колоноподібний стовбур та невелику пірамідальну крону.
Щороку в сосни утворюється нове
кільце гілок. За кількістю їх можна визначити вік дерева.
Сосна – цінне дерево, її деревина
використовується в лісовій, медичній промисловості.
(З підруч. 65
сл.)
Слово вчителя
Слово стиль – багатозначне, має
різні значення у таких словосполученнях: стилі
мовлення, стиль гри в шахи, архітектурний стиль, стиль роботи. Походить від
лат. stilus – паличка для письма.
Цією паличкою у Стародавньому Римі писали на табличках, покритих воском, а якщо
помилялися, то тупим кінцем затирали написане. Коли щось було неправильно
написане, римляни казали: «Поверни стилус», тобто «виправ, поліпши написане».
Стилем почали манеру писати, спосіб висловлювати свої думки. Стилі мовлення
вивчає наука стилістика.
Робота з опорною таблицею «Стилі мовлення»
Стилі мовлення
Назви стилів
|
Де використовуються
|
Мовні засоби стилю
|
Основні види висловлювань
|
Розмовний
|
У побуті
|
Розмовні слова; звертання;
пестливі слова; прості речення, різні за метою висловлювання та інтонацією
|
Розмова на побутові теми, лист
до близьких людей
|
Науковий
|
У науці, техніці, освіті
|
Слова-терміни; запозичені слова;
складні (розповідні) речення
|
Наукова лекція, доповідь,
підручник
|
Художній
|
У художній літературі
|
Слова з переносним значенням;
синоніми; антоніми; омоніми; просторічні слова. Широко використовуються
дієслівні форми; різні типи речень; особлива інтонація; порівняння.
|
Вірш, оповідання, повість,
роман, п’єса, казка.
|
Публіцистичний
|
У суспільному житті
|
Образна мова публіцистичного
стилю дещо нагадує мову художніх творів: суспільно-політичну лексику, ділову,
крилаті вислови; питальні, окличні, неповні речення, звертання, пряму мову
|
Промова, виступ, газетна стаття
|
Офіційно-діловий
|
В офіційних, службових стосунках
|
Позбавлений образності,
емоційності; вживання усталених зворотів, форм.
|
Закони, угоди, документи,
постанови, оголошення
|
Робота над зв’язними висловлюваннями
Прочитайте уривки. Кому і з якою
метою кожен з них може бути адресований? Визначте стиль кожного. Свою думку
обґрунтуйте.
1. Глянь, яка краса,
Все в квітках, радій!
З пелюсток роса,
Як сльоза звиса
З оксамитних вій.
Ой, ти, луже, друг,
Сяє все навкруг…
В. Сосюра
2. Хто з нас не звертав уваги на те, що рослинність стає дедалі
одноманітнішою? Довкола міст меншає рослин з гарними квітками. А якими
рідкісними стали ряст, проліски, сон-трава, дзвоники! Зате скрізь ростуть
гірчаки, нетреба, дика морква. Бур’яни «знайшли стежку» і в ліс, і в луг,
розкошують на місцях вирубаних дерев, на витолочених ділянках…
Хто в цьому винен? Мабуть,
ті, хто відпочиває тут у вихідні, зриваючи рослини на продаж, завдаючи
непоправної шкоди природі. Рослини втрачають свою основну здатність –
самооновлення і вже не можуть відтворюватися в такій кількості.(з журналу)
3.Ліси, парки, зелені насадження, забезпечуючи атмосферу киснем, знижуючи
концентрацію вуглекислоти в повітрі, виконують водоохоронні, лікувальні та
естетичні функції. Гектар лісу виділяє в атмосферу щорічно три тонни кисню. Виділяючи
легкі речовини – фітонциди, рослини пригнічують або знищують шкідливі
мікроорганізми. Зелені насадження відфільтровують з повітря радіоактивні
елементи. ( з підручника).
4.Стаття 66. Кожен зобов’язаний не заподіювати шкоду природі, культурній
спадщині, відшкодовувати завдані ним збитки (Конституція України)
Бесіда
-
Назвіть стилі мовлення.
-
Де використовується кожен з них?
-
Як їх розрізняють?
-
Який стиль є більш розповсюдженим? Чому?
V. Підсумки уроку
VI. Домашнє завдання
Виписати з літератури невеликі тексти, що належать до різних стилів
мовлення.
Немає коментарів:
Дописати коментар