неділя, 14 лютого 2016 р.

Поділ тексту на мікротеми й абзаци, речення в тексті – на «відоме» і «нове». Тематичне речення в мікротемі

Урок № 2

Поділ тексту на мікротеми й абзаци, речення в тексті – на «відоме» і «нове». Тематичне речення в мікротемі

Мета: навчити учнів виділяти в тексті мікротеми, тематичні речення, ділити текст на абзаци, розвивати вміння працювати над текстом, знаходити «відоме» і «нове» в тексті; виховувати шанобливе ставлення до природи, розвивати естетичні смаки.
Тип уроку: засвоєння нових знань.

ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент.

ІІ. Повідомлення теми і мети уроку. Мотивація навчальної діяльності.

ІІІ. Актуалізація опорних знань
Робота над текстом
Прочитайте текст. визначте тему й основну думку. Доберіть заголовок.
            Прийшла осінь. У зелені коси беріз вплелися золотисті стрічки. Різнобарвними вогнями горять осики, дикі груші. Червоніють китиці ягід на горобинах. На лісовій ліщині дозріли горіхи. Важкі коричневі жолуді падають з дубів. Лісовим мешканцям прийшов час заготовляти на зиму харчі. Лісові миші наповнюють свої нірки насінням кленів, бруслини, жолудями, горіхами. Моторні білочки ховають під мох у дупла дерев лісові горіхи й жолуді, збирають і сушать гриби.
            Білки, сойки, горіхівки заносять жолуді, горіхи далеко від плодоносних дерев. Частину свої запасів вони не знаходять. А наступної весни за сотні метрів виростуть молоденькі дубки чи горіхи.
(За В. Пархоменком, 86 сл.)

IV. Сприйняття й засвоєння навчального матеріалу
Самостійне опрацювання теоретичного матеріалу
            З кожного наступного речення тексту ми дізнаємося про щось нове. Ця нова інформація спирається на попередню. Відповідно кожне речення ніби поділяється на дві частини:
  • перша містить те, що вже відоме з попереднього речення, її так і називають – «відоме»;
  • друга забезпечує розвиток думки і додає щось нове, її називають «нове».
Отже, кожне речення складається з «відомого» і «нового».
            Розвиваючи тему тексту, автор переходить від однієї частини думки до іншої. Частина однієї загальної теми називається мікротемою (підтемою). Мікротема розвивається кількома реченнями.
            Частина тексту, об’єднана мікротемою, називається абзацом.
            Чітко сформульовані, пронумеровані й належним чином записані мікротеми тексту становлять його план.

Робота з підручником
Виконайте вправу 58 на с. 34 підручника (3)

Дослідження-пошук
З поданих нижче тем виберіть ширшу:
  1. Цікава прогулянка. – Прогулянка до лісу.
  2. Як я люблю відпочивати. – Вихідний день.
  3. Пам’ятний шкільний день. – Здрастуй, школо!
  4. Яблуневий сад. – Яблуня під моїм вікном.

Редагування тексту
Прочитайте текст мовчки. Визначте тему й основну думку. Який недолік є в оформленні? Поділіть текст на абзаци.

Сон
            Ця рослина дуже любить степові трав’янисті схили та узлісся. Рослина дуже гарна. Стебло та листя рослини густо опушені, дзвоникоподібна квітка має шовковисті пелюстки – в середині лілові, а зі споду сивуваті. Квітка тонко відгукується на зміну погоди. На дощ чи негоду вона міцно стулює пелюстки і схиляється по нижче до землі – «засинає». Така поведінка влучно відбивається у назві рослини – «сон». Цю рослину масово зривають на букети. Як цінний для науки вид, рослина потребує охорони.

Бесіда
  • Що називають мікротемою?
  • Чим відрізняється тема від мікротеми?
  • Що таке абзац?
  • Як ви розумієте поняття «відоме» і «нове»? Відповідь обґрунтуйте.

VI. Підсумки уроку

VII. Домашнє завдання
Записати текст (5 речень), позначити «відоме» і «нове».


Немає коментарів:

Дописати коментар