Урок № 1
Текст і його ознаки. Тема й
основна думка тексту
Мета: ознайомити учнів з основними ознаками тексту, мовними засобами зв’язку
речень у тексті; навчити відрізняти зв’язний текст від речення або набору
речень; розвивати творчі вміння працювати з текстом, добирати заголовок,
аргументувати свій вибір; збагачувати знання школярів про історію України.
Тип уроку: засвоєння нових знань.
ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент
ІІ. Повідомлення теми і мети уроку. Мотивація
навчальної діяльності
ІІІ. Актуалізація опорних знань
Прочитайте.
Скажіть, який запис є текстом, а який – ні. Чому? обґрунтуйте свою думку.
1. Тихо несе свої
води до Дніпра його права притока Тетерів. Там, де річка перетинає давні
кристалічні породи, над її стрімким правим берегом височить велика кам’яна
брила, що нагадує голову древнього рицаря, який вдивляється у блакить річки.
Про цей витвір природи серед місцевого населення існує багато цікавих
легенд. За однією з них хоробрий і могутній рицар на прізвище Чацький очолював
богатирську дружину, яка в лиху годину обороняла від ворога рідну землю. Нині
він відпочиває, спокійний за долю і щастя своєї вільної Батьківщини, свого
народу…
(За Г. Скуратом, 85 сл.)
2. Давно колись у
хащах лісових, недалеко від села Губина, стояла криниця. Напився козак, сів на
білогривого коня і поїхав, розхвалюючи воду. Багато-багато літ пройшло з тих
пір, але люди і донині називають те джерело Білою криницею.
ІV. Сприйняття й засвоєння
навчального матеріалу
Самостійне опрацювання теоретичного матеріалу
Текст – група речень, об’єднаних спільним змістом (темою) та основною думкою
(ідеєю).
Тема – це те, про що розповідається у тексті.
Основна думка – те, до чого ін. закликає, чого навчає, що
стверджує.
Якщо речення тільки висловлює якусь
думку, то текст забезпечує розвиток цієї думки за рахунок того, що кожне
наступне речення до вже відомого додає щось нове.
Речення в тексті розташовані в
послідовності, необхідній для розкриття теми.
Основні ознаки тексту:
- пов’язаність речень за змістом
- наявність основної думки та її
розвиток
- певна послідовність речень
- зв’язок між реченнями за допомогою
займенників, синонімів, сполучників, повторів.
Бесіда
-
Що
таке текст?
-
Чим
текст відрізняється від речення?
-
Назвіть
основні ознаки тексту.
Робота над текстом
Прочитайте текст. Про що в ньому розповідається? Чи можна його назвати
зв’язним висловлюванням? Відповідь обґрунтуйте, називаючи основні ознаки
тексту.
Засновники Києва
Хто з нас не знає, що це прекрасне місто на Дніпрі було засновано братами
Києм, Щеком і Хоривом?
Розповідь про легендарних братів тривалий час вважалася вигадкою літописця.
Та коли археологи розпочали розкопки у Києві, вони виявили, що на трьох сусідніх горах на Подолі справді були три
окремі слов’янські поселення. Виникли вони у глибокій давнині і пізніше злилися
в одне місто.
Легенда про засновників Києва – цінний історичний матеріал. З нього ми
дізнаємося, що на чолі слов’янських племен стояли князі. Вже в ті прадавні часи
у слов’ян була власна державність.
(За В. Близнецем, 90 сл.)
Визначте основну
думку тексту, запишіть її.
Лексична робота
З’ясуйте значення
слів: літописець, археолог.
Археологія – наука, що вивчає історичне минуле людського
суспільства на основі речових пам’яток, які виявляють під час розкопок.
Доповніть текст, використовуючи
знання з історії України.
V. Контроль і самоконтроль
Моделювання-реконструювання
Подані речення прочитайте в такій послідовності, щоб вони утворили зв’язний
текст. Запишіть висловлювання.
Визначте тему й основну думку.
Доберіть заголовок.
Що відображає цей заголовок – тему
чи основну думку?
Глибоко шанували
січових літніх людей і заслужених воїнів. Козацький характер овіяний легендами.
Доброта і безкорисливість, щедрість і совість, повага і чуйність – притаманні
запорожцю чесноти. Особисту принциповість і чесність козаків визнавали навіть
ті, хто їм зовсім не симпатизував. Приймали всіх по-доброму, просто. Візьмемо ж
сьогодні на озброєння доброчинні козацькі духовні цінності. Історичні
першоджерела свідчать, що козаки були людьми мужніми, але й сердечними,
чистими. Славилась Січ і гостинністю. А щирість дружби так цінувалася на Січі,
що гріхом вважалось обманути навіть чорта.
VІ. Підсумки уроку
VІІ. Домашнє завдання
Скласти діалог про текст і речення,
основні ознаки тексту (або вправа за підручником).
Немає коментарів:
Дописати коментар