неділя, 14 лютого 2016 р.

Текси різних типів: розповідь, опис, роздум (повторення)

Урок №4

Текси різних типів: розповідь, опис, роздум (повторення)

Мета: поглибити знання учнів про типи мовлення, навчити розрізняти висловлювання різних типів; розвивати вміння працювати над текстом, знаходити ознаки текстів різних типів мовлення; виховувати любов і пошану до рідної мови.
Тип уроку: повторення теми.

            ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент

ІІ. Повідомлення теми і мети уроку. Мотивація навчальної діяльності.

ІІІ. Актуалізація опорних знань
Бесіда
-          Які типи мовлення вам відомі?
-          Як ви розрізняєте тексти різних типів мовлення?
-          На які питання вони відповідають?
-          Про що говориться в розповіді, описі, роздумі?

Робота над зв’язним висловлюванням
Прочитайте. Визначте тему й основну думку. Яке питання можна поставити до висловлювання в цілому? До якого типу мовлення ви б віднесли уривок?
            Прокинувся козак Мамарига, дивиться – ні коня, ні жінки, ні торбинки-волосянки. Тільки чоботи лежать.
            Узув козак чоботи та й пішов поверх води. Ішов, ішов аж дві доби, перейшов через море. Іде далі суходолом. Схотів він їсти. Побачив неподалік кущ із ягодами. Козак Мамарига ягідку зірвав, укинув у рот - і враз відчув, як виріс у нього на голові величезний ріг. Вирвав другу ягідку, проковтнув – виріс другий ріг.
            Побачив козак другий кущ. Вирвав з того куща ягідку, з’їв – і спав один ріг. З’їв ще одну ягідку – другий ріг спав. Нарвав він тоді ягід з того й того куща й пішов у те королівство, де була його жінка. (із нар. казки).

ІV. Повторення й поглиблення вивченого
Спостереження над текстом
Прочитайте текст мовчки. Доведіть, що він є розповіддю. Визначте тип мовлення.

Дивні тварини
- А які ще звірі мають не свою, а чужу або помилкову назву?
- Ну хоча б кенгуру. Історія цієї назви така. Коли англійці вперше припливли до Австралії, то побачили незнайомих і дуже дивних тварин. Вони були великі, незграбні, з короткими передніми ногами і надто довгими задніми. Проте найдивнішою в них була сумка на животі, з якої виглядали цікаві оченята малюка. Новонароджені кенгурята дуже слабкі, кволі, вони навіть на мають сили ссати, тому мати виношує їх протягом півроку в сумці, поки вони не наберуться сили.
            Вкрай здивовані англійці запитали місцевих жителів, як звуться ці дивні тварини. Аборигени відповідали: «Кенгуру», тобто «не розумію». Англійці вирішили, що так вони називають саме цю тварину. Назва закріпилася. А ви вслухайтесь у це слово: кенгуру, кенгуру… Таке враження, наче хтось важкий підстрибує вгору і м’яко падає на лапи… Правда?

Пояснення вчителя
            В українській мові є три типи мовлення: розповідь, опис, роздум.
            Розповідь – це повідомлення про якісь події, що розгортаються в часі. Загальна схема розповіді така: початок дії – розвиток події – кінець події.
            Розповідь має такі види: власне розповідь(оповідання), повідомлення, відповідь, перелік, найменування, оголошення.
            Опис – це висловлювання про певні ознак, властивості предметів чи явищ шляхом переліку їх основних ознак. Найголовніше в описі – дати точне, яскраве уявлення про предмет мовлення. Бувають описи природи, зовнішності людини, тварини, предмета, приміщення.
            Роздум (міркування) – це висловлювання про причини якостей, ознак, подій. У роздумі обов’язкові три частини:
теза – чітко сформульована думка
докази – підтвердження висунутої тези
висновок – випливає з доказів
            В основі роздуму лежать причинно-наслідкові зв’язки.
            Розповіді, описи, роздуми у чистому вигляді використовуються рідко. Найчастіше описи включаються в розповідь або пов’язані з міркуванням, розповідь ж може доповнюватися роздумом.

Творча робота над текстом
Прослухайте текст. Визначте тему й основну думку тексту.
            Доведіть, що цей текст є зразком роздуму. З яких частин складається висловлювання?
            Висловте свою думку з почутої проблеми.
           
            Багато хлопчиків і дівчаток люблять говорити неправду і з часом так звикають до цього, що не вважають це злом. А тим часом говорити неправду, брехати – осоружна прикмета. Тих, що звикли до неправдивості, люди не люблять, не шанують і вже ніколи не вірять, хоч би вони деколи й говорили б найщирішу правду. Щоб позбутися такої неприємності, спокусливим є просто так, для викруту, трішки збрехати. З цього й починається. А з маленької брехні виростає велика, і тоді вже важко зупинитися, бо одна брехня породжує багато нових. Отже, пообіцяй собі не піддаватися спокусі, аби не втратити власної гідності. (В. Редько).

Проблемне завдання
            Уявіть ситуацію, що ви вчитель і перевіряєте твори п’ятикласників. Їм необхідно було описати свою домашню тварину. Хто з учнів, на вашу думку, правильно виконав завдання? А хто не впорався з ним? Чому?
1.      У мене дома є кицька Аліса. Коли ми її взяли, вона була пухната і кругленька, як колобок. З кожним днем вона ставала все більшою і більшою. Нарешті кицька виросла. Тепер вона народжує нам кошенят і ми роздаємо їх у добрі руки.

2.      На дивані лежить кішка. Яка вона гарна й пухнаста! Попелясто-сіра мордочка ніби завжди усміхнена. Шерсть на кішці блискуча, густа і завжди тепла. Її маленькі лапки ніби одягнені в білі шкарпетки. Тваринка граційно рухається по кімнаті, з великим нетерпінням чекає усіх додому. Вона у нас розумниця, любить нам, а ми – її.

Бесіда
-          Як ви розумієте поняття «тип мовлення»?
-          Від чого залежить тип мовлення?
-          Назвіть особливості кожного типу мовлення.
-          Яку структуру має кожен тип мовлення?
-          Чи можуть поєднуватися різні типи мовлення в одному тексті? З якою метою?

VІ. Підсумки уроку

VІІ. Домашнє завдання
         Скласти невеликий текст про ліс, дотримуючись одного із типів мовлення.


Немає коментарів:

Дописати коментар