неділя, 14 лютого 2016 р.

Мовні засоби зв’язку речень у тексті

Урок № 3

Мовні засоби зв’язку речень у тексті

Мета: поглибити знання про мовні засоби зв’язку речень у тексті, дати уявлення про те, яку роль вони виконують; розвивати вміння працювати над текстом; виховувати любов до природи, дбайливе ставлення до навколишнього середовища.
Тип уроку: формування навичок і набуття умінь.

ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент.

ІІ. Повідомлення теми і мети уроку. Мотивація навчальної діяльності.

ІІІ. Актуалізація опорних знань
Прослухайте текст. Про що в ньому розповідається? Визначте тему. Чи можна до тексту підібрати інший заголовок? Поясніть відповідь.
            Доберіть до кожного абзацу назви. Запишіть план тексту.
            Позначте в тексті «відоме» і «нове».

Полин
            У народі цю рослину називають «євшан-зілля». Існує легенда про цю рослину. В ній розповідається, як князь Володимир забрав у полон з ясиром сина турецького хана. Хлопець виховувався змалку при дворі князя і забув про свій край, про домівку. Але не забув сина батько. І ось посилає він до нього посланця, щоб той нагадав синові про рідний дім. Ніщо не змогло повернути хлопцю пам’ять про рідний край: ні розповіді, ні пісні. Але коли посланець дістав з-за пазухи пучечок Євшан-зілля, то його запах примусив сина все пригадати: і рідне поле, і батьківський дім.
            Полин найчастіше використовується як оберіг від русалок, зустріч з якими вважалася небезпечною в так званий Русалчин Великдень (наступний четвер після Зелених свят). Підстерігаючи переважно за околицею села, русалка запитувала: «Полин чи петрушка?» Якщо покажеш полин, русалка зникне, якщо ж відповіси «петрушка», то вона може залоскотати до смерті.
            У народних піснях і приказках полин має незмінний епітет гіркий і нерідко виступає символом нещасливого життя.

ІV. Сприйняття і засвоєння навчального матеріалу.
Слово вчителя
Щоб проаналізувати текст необхідно навчитися:
1.      визначати тему й основну думку тексту
2.      виділяти абзаци (мікротеми)
3.      аналізувати структуру тексту
4.      визначати стиль і тип мовлення
5.      аналізувати мовні засоби – лексичні, граматичні, стилістичні.

Засоби зв’язку речень у тексті
Речення в тексті пов’язуються між собою за допомогою:
Займенників
Навесні прилетіла ластівка. Вона змайструвала гніздечко під стріхою.
Сполучників
Останній місяць зими наші предки називали лютим, бо мороз тоді найдошкульніший, а вітер найхолодніший.
Синонімів
У траві ми побачили мурашку. Комаха швидко-швидко перебирала лапкам.
Лексичних повторів
Уже років з триста люди вирощують у садах первоцвіт. Наукова назва первоцвіту – примула.
Спільнокореневих слів
З першим весняним теплом прокидаються джмелі. Волохаті джмелики перелітають з квітки на квітку.

V. Виконання практичних завдань
Редагування тексту
Прочитайте. Чи можна назвати висловлювання текстом? Обґрунтуйте.
            Які недоліки ви помітили? Перепишіть, замінивши виділене слово синонімом або займенником. Чи виграв текст від такої заміни?
            М’ята широко використовується в народній медицині, займає почесне місце в народних піснях та обрядах. Незмінний епітет м’яти – кучерява. Як калина, м’ята нерідко згадується поруч із рутою, утворюючи ніби одну рослину руту-м’яту.
            М’ята відігравала важливу роль у весільній обрядовості. За традицією, вінок для молодої та вінки для дружок плели з м’яти, барвінку і рути.
-          Які мовні засоби використано у тексті? Яка роль сполучників?

Моделювання
-          Прочитайте речення. Дотримуючись послідовного зв’язку речень, переставте їх так, щоб утворився текст. Запишіть його і доберіть заголовок.
Назвіть засоби зв’язку речень у тексті.

Папороть – рослина, що ніколи не цвіте. Легенди про спробу здобути квітку папороті стали основою відомої повісті М. В. Гоголя «Вечір напередодні Івана Купала». Тому, кому вдасться зірвати її, отримає чарівну силу, яка дає змогу знаходити заховані скарби, дізнаватися про долю людей, зцілювати хворих, розуміти мову звірів і птахів. Папороть вважалася улюбленим зіллям чортів та відьом. Проте, за народними повір’ями, в ніч на Івана Купала (7липня) на коротку мить з’являється вогненна квітка папороті. На сміливця чекають численні випробування, часом небезпечні для життя. Проте нелегко заволодіти таємничою квіткою, яка росте в дрімучому лісі та охороняється нечистою силою.

VI. Підсумки уроку

VII. Домашнє завдання
   Виписати із твору Оксани Сенатович «Малий Віз» уривок. Дібрати заголовок. Позначити «відоме» і «нове». Підкреслити мовні засоби зв’язку речень у тексті.

            

Немає коментарів:

Дописати коментар