неділя, 14 лютого 2016 р.

Докладний переказ художнього тексту розповідного характеру з елементами опису тварини

Уроки №5-6

Докладний переказ художнього тексту розповідного характеру з елементами опису тварини

Мета: ознайомити учнів з особливостями докладного переказу з елементами опису тварини; вдосконалювати навички усного та письмового переказу тексту; формувати вміння грамотно викладати почуте; виховувати дбайливе ставлення до тварин.
Тип уроку: розвиток зв’язного мовлення.

ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент

ІІ. Повідомлення теми і мети уроку. Мотивація навчальної діяльності

ІІІ. Актуалізація опорних знань
  1. Пригадайте основні типи мовлення та їх ознаки.
  2. Чи можуть поєднуватися різні типи мовлення в одному тексті? З якою метою?

ІV. Підготовка до роботи над переказом
Читання тексту
Телиця
            Сирота Наталка жила в кривобокій халупчині на околиці села. Була вона німа і вродлива, наче квіточка.
            У наймах Наталка заробила теля, з теляти виросла телиця. Була то єдина Наталчина втіха. Та довелося продати телицю сусідові, бо не було чого їсти.

            Вечорами, коли череда верталася в село, Наталка стояла біля воріт. Ось показувалася сіра телиця, вона була гарна, сита. Шерсть на ній аж вилискувала. Телиця повертала до Наталки голову й мукала. Наталка прожогом кидалась до неї, обвивала руками її міцну шиюпочинала цілувати морду. Теличка стояла наче вкопана. Наталка виймала невеличку скибку хліба, давала теличці, а сама знов цілувала міцну сіру шию.
            Тут на Наталку гримав пастух. Вона відпускала телицю, проводила рукавом по очах і сумно дивилася їй услід.
            (За О. Кониським, 120 слів)
  1. Пояснення лексичного значення слів, що містяться в пасивному словнику учнів.
  2. З’ясування теми та головної думки тексту.
  3. Визначення основного та допоміжного типу мовлення.

Бесіда
-          Хто така Наталка?
-          Як їй дісталося теля?
-          Чому вона продала телицю?
-          Чому дівчина чекала ввечері череду біля воріт?
-          Якою була телиця?
-          Доберіть синоніми до слів: прожогом, гримати, кривобока, халупчина.

Складання плану (колективне)
Орієнтовний план
  1. Сирота Наталка
  2. Єдина Галчина втіха.
  3. У чеканні череди.
  4. Гарна сита телиця.
  5. Наталчина прив’язаність до телички.
  6. Сумний погляд дівчинки.

Повторне читання тексту

V. Написання переказу
1. Самостійна робота учнів над переказом на чернетках.
2. Редагування роботи й переписування її начисто.

VІ. Домашнє завдання
Скласти усну розповідь про улюблену домашню тварину.



Немає коментарів:

Дописати коментар