неділя, 14 лютого 2016 р.

Стилістична помилка. Недоліки в тексті(практична робота)

Урок №8

Стилістична помилка. Недоліки в тексті(практична робота)

Мета: поглибити знання учнів про силі мовлення; навчити розрізняти тексти різних стилів мовлення; сформувати поняття про стилістичну помилку; розвивати вміння знаходити і виправляти стилістичні помилки; виховувати любов і пошану до рідної мови.
Тип уроку: формування навичок і набуття вмінь.

            ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент

ІІ. Повідомлення теми і мети уроку. Мотивація навчальної діяльності

ІІІ. Актуалізація опорних знань
Прочитайте текст. Визначте тему й основну думку, тип і стиль мовлення.
            Читайте, читайте й читайте!
            Читайте не поспішаючи, щоб не втратити жодної краплини дорогоцінного змісту книг.
            Привчайтесь читати повільно, все вбираючи в себе, обдумуючи, уявляючи самого себе в гущі цих подій і обставин, що ними сповнена книжка, стаючи немовби безпосереднім їхнім свідком і навіть учасником. Лише тоді перед вами відкриється створений письменником великий чарівний світ.
            Кажуть, що є діти, які не полюбляють описів природи і часом пропускають їх у книжках. Але у кожній билинці, в кожній квіточці, в кожнім листочку, в кожній співучій пташці, в хмарах, у вітрах, у глибині прозорих річок – таїться повсюди багато цікавого (за К. Паустовським).

IV. Формування практичних умінь і навичок
Завдання
  1. Подані речення прочитайте в такій послідовності: ті, що доречні в тексті:
    1. Наукового стилю
    2. Художнього стилю
    3. Розмовного стилю
І молодик над смужкою лісів поставить позолочений апостроф (Ліна Костенко). Апостроф використовується для передання роздільної вимови приголосних, що не зливаються з наступними звуками (з підручника). Синку, коли ти вже вивчиш нарешті правило про той капосний апостроф? У результаті досліджень підраховано, що один гектар молодих тополь упродовж вегетаційного періоду затримує близько 340 кг. пилу (з довідника). Хто з вас мені, темному, розтлумачить, чому це лелеки вибудували собі квартиру на старезній тополі, як поруч красується молодесенька? Ой, чого ти, тополенько, не цвітеш, чом пожовклу головоньку хилиш, гнеш? ?Олександр Олесь).
2. Запишіть парами близькі за значенням слова. В одному стилі мовлення вони використовуються чи в різних? Чому?
            Пейзаж, старт, ніж, ін’єкція, гіпотеза, краєвид, початок, укол, зараза, скальпель, інфекція, припущення.

Пояснення вчителя
Помилка – це порушення мовної норми
Мовна норма – мовний варіант у сфері слововживання, словозміни тощо, закріплений за практикою і рекомендований до вжитку як обов’язковий.
Стилістична помилка – це недоречне вживання слів і висловів іншого стилю.

Редагування тексту
  1. Укажіть у реченнях слова, які порушують стиль. Виправте невідповідність.
До словосполучень нізащо в світі не можуть належати слова, які виступають у реченні підметом і присудком, бо ці самі слова утворюють речення. Тітонько, не інформуйте мою матір, що я ледь не побив вам вікно, я їй-богу, буду обережнішим! Величним царственним спокоєм, незрівнянним ароматом глиці зустріли нас у лісі представники родини соснових.
2.Прочитайте текст, знайдіть у ньому помилки, виправте їх. Запишіть відредагований текст.
Літо заплановано чимчикує над країною. Осінь уже поспішає. У містах на перонах повітря аж труситься. Тепло і м’яко війнуло динями та свіжими огірками. Смугасті кавуни ароматизують холодом і росою. У приміських селах обійстя стоять у хуртовині айстр. Прощається синє літо і зачиняє на закарлючки свої зелені двері.

V. Підсумки уроку

VI. Домашнє завдання
Скласти розповідь про школу у художньому стилі.


Немає коментарів:

Дописати коментар