неділя, 14 лютого 2016 р.

Конспект уроку української мови у 6 класі з теми «Прикметник як частина мови» з мультимедійною презентацією.





Конспект уроку української мови у
6 класі з теми «Прикметник як частина мови» з мультимедійною презентацією.







Автор:  Бреус Т.І.
 учитель української мови і літератури
Безуглівської ЗОШ I-III ст..
Ніжинського району
Чернігівської області






Тема. Прикметник як частина мови
Мета: повторити відомості про прикметник; формувати вміння відрізняти прикметник від інших частин мови, визначати рід, число, відмінок та синтаксичну роль; прищеплювати любов до поетичного слова; глибше ознайомити учнів із творчістю Т.Шевченка.
Обладнання: комп’ютер, мультимедійний проектор, твори Т.Шевченка
Хід уроку
І. Організаційна частина
ІІ. Повідомлення теми й мети уроку.
Завдання.
1.     Виразно прочитайте поезію.
2.     Визначте, на які питання відповідають виділені слова.
3.     Поясніть, що вони виражають і якими частинами мови є.
Ой діброво – темний гаю!
Тебе одягає
Тричі на рік… Багатого
Собі батька маєш.
Раз укриє тебе рясно
Зеленим покровом, -
Аж сам собі дивується
На свою діброву…
Надивившись на доненьку
Любу, молодую,
Возьме її та й огорне
В ризу золотую
І сповиє дорогою
Білою габою, -
Та й спать ляже, втомившися
Турбою такою (Т.Шевченко).
Учитель. Тексти, що використовуються сьогодні на уроці, належать перу великого українського Кобзаря – Т.Шевченка, з чиєю творчістю ви добре знайомі.
ІІІ. Вивчення нового матеріалу.
1.     Бесіда.
-         Яке відношення має прикметник до іменника?
-         На які ознаки вказують прикметники?
-         Яке місце за частотою вживання прикметник займає в мовленні, зокрема в описах?
2.     Пояснення вчителем матеріалу.
Прикметник – самостійна змінна частина мови.
Загальне значення – ознака предмета (колір, смак, просторові й часові ознаки, належність комусь, зовнішні та внутрішні прикмети людей і тварин).
На які питання відповідає – який? чий? яка? чия? яке? чиє? які? чиї?
Морфологічні ознаки – постійні: розряд (якісні, відносні, присвійні); ступінь порівняння (вищий, найвищий); форма (коротка й повна); непостійні: рід  (в однині), число, відмінок.
Синтаксична роль – означення, присудок.
3.     Робота з підручником. Прочитайте самостійно матеріал на стор. 139-140. Про що не було сказано у моєму поясненні?
IV. Закріплення вивченого.
1.     Вибірковий самодиктант. Випишіть прикметники, ставлячи їх у початковій формі (Н. в. однини).
Реве та стогне Дніпр широкий,
Сердитий вітер завива,
Додолу верби гне високі,
Горами хвилю підійма.
І блідий місяць на ту пору
Із хмари де-де виглядав,
Неначе човен в синім морі,
То виринав, то потопав (Т.Шевченко).
2.     Доберіть епітети до предметів. Якою частиною мови вони виражені?
      
Пригадайте рядки з творів Т.Шевченка, де вживаються подані слова. Складіть власні речення, використовуючи дібрані епітети.
3.     Робота в парах. Самостійно поширте поданий текст прикметниками та порівняйте свій варіант із оригіналом. Зробіть висновок про функції прикметників у мові.
І досі сниться: під горою
Між вербами та над водою
хаточка. Сидить
Неначе й досі дід
Коло хатиночки і бавить
та
Своє … внуча… (Т.Шевченко)
Оригінальний текст
І досі сниться: під горою
Між вербами та над водою
Біленька хаточка. Сидить
Неначе й досі сивий дід
Коло хатиночки і бавить
Хорошеє та кучеряве
Своє маленькеє внуча… (Т.Шевченко)
4.     Пояснювальний диктант. Укажіть у реченнях прикметники, визначте їх рід, число, відмінок.
Плавай, плавай, лебедонько, по синьому морю. Чорна хмара з-за Лиману небо, сонце криє. Місяцю ясний! З високого неба сховайся за гору, бо світу не треба. Добридень же, новий годе, в торішній свитині. Зоре моя вечріняя, зійди над горою, поговорим тихесенько в неволі з тобою.
V. Підсумок уроку.
1. Гра «Вірю – не вірю». Якщо твердження правильне, учень говорить: «Вірю», якщо неправильне, каже: «Не вірю».
Прикметник – самостійна частина мови.
Означає предмет.
Прикметники відповідають на питання який? чий?
Змінюються за числами, родами, відмінками.
Слова весело, дзвінко – прикметники.
Групи прикметників за значенням: якісні, відносні, присвійні.
2. «Мікрофон»
На сьогоднішньому уроці я дізнався (лася)…
Що було легко? А складно?
VІ. Домашнє завдання. Вивчити § 23. Написати твір-мініатюру «Мій улюблений твір Т.Шевченка».

Рідна мова: підруч. для 6 кл. загальноосвіт. навч. закл. / М.І.Пентилюк, І.В.Гайдаєнко, А.І.Ляшкевич, С.А.Омельчук. за заг. ред. М.І.Пентилюк. – К.: Освіта, 2006. – 272 с.

Немає коментарів:

Дописати коментар